головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Виступ
Автор: Ніколаєнко Станіслав
Міністр освіти і науки України

Виступ міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка

Сьогодні відбувається велика, значна подія в житті українського народу, і я хотів би щиро-сердо привітати всіх небайдужих людей, які приїхали сюди з 20 країн світу, з усіх регіонів України. Це люди, в яких серце при слові "Україна" тремтить, які за будь-яких умовах і обставинах завжди будуть дбати про рідну державу, про рідну мову, про її розвиток і благополуччя. Вас вітає Президент України Віктор Андрійович Ющенко. Він доручив мені зачитати привітання учасникам конгресу.
"Учасникам Міжнародного конгресу "Українська мова: вчора, сьогодні, завтра в Україні і світі". Шановне товариство! Щиро вітаю Вас із початком роботи конгресу! Переконаний, він має особливе покликання, бо українська мова є ключовим фактором національного державотворення, провідним чинником у консолідації України. "Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова", – справедливо зауважив видатний майстер українського слова Панас Мирний. Наша мова, витворена у віках, стала однією з універсальних форм вираження характеру української нації, її найвищою цінністю, феноменом незнищенності. Сучасна Україна вільна і незалежна європейська держава, народ якої цінує і зберігає традиції і культуру. Нова влада докладатиме максимум зусиль, щоб зберегти й примножити наші національні скарби, серед яких українська мова займає чільне місце. Сподіваємося, що цей шанований захід буде місцем фахової дискусії та дружнього конструктивного діалогу. Глибокий аналіз мовного розвитку в Україні, обмін досвідом та новими ідеями стане здобутком для вашої наукової і практичної діяльності. Бажаю плідної роботи та успіху в розпочатій справі. З повагою Президент України Віктор Ющенко".
Я хотів би сказати, що Міністерство освіти й уряд України, аналізуючи ситуацію щодо застосування української мови в Україні, мовну політику, з мовно-освітніми орієнтирами, ми бачимо, що є проблеми, і робимо усе можливе для того, щоб ситуація поліпшувалася, ставала впевненішою, більш конструктивною.
На сьогодні 77 відсотків дітей із майже 6 мільйонів школярів навчаються у школах, де українська мова є мовою викладання. Але немає жодної дитини в Україні, яка б не вивчала українську мову і літературу. У першому класі не менше 8 годин відводиться на вивчення української мови і літератури, у 2 – 4 класах – по сім годин на тиждень. Всього за 11 років навчання за старими програмами це 1698 годин, а коли перейдемо на 12-річну школу, то у нас будуть школи з поглибленими знаннями, де збільшується кількість годин на вивчення української мови. У класах суспільно-гуманітарного профілю буде 1908 годин. Отже, увага до цієї важливої складової нашого державотворення, посилюється. Я думаю, що ми обов'язково будемо робити все для того, щоб приділяти належну увагу і методичному, і науковому супроводу. Готуємо зараз серйозні семінари з кафедрами української філології, хочемо уважно подивитися на напрямки наукових досліджень, які вони нам пропонують. Для вивчення української літератури у 12-річній школі заплановано значно більше годин ніж в 11-річній. Я думаю, що те, що в державній програмі для загальної середньої освіти наголошено, що наріжним каменем освітньої політики є навчання українознавчої спрямованості, безпосередньо забезпечує вивчення української мови, української літератури, історії й географії України, мистецтва тощо. І ця теза є обов'язковою для всіх наших навчальних закладів. Я думаю, що ми сьогодні в праві очікувати і від Міністерства освіти, від університетів і шкіл, і від нашого шановного інституту українознавства більш досконалої роботи для наповнення кожного шкільного й вузівського предмета українознавчим змістом. На нашу думку, це одна з проблем, на якій треба закцентувати нашу з вами увагу.
П'ять років тому в Києві був проведений конкурс "Українська мова – моя мова". А нещодавно ми поцікавилися думкою дітей, які тоді брали участь у конкурсі, що вони думають про українську мову сьогодні, чи змінилося їхнє світосприйняття. Наприклад, одна з опитаних написала: "Ми українці, ми народ, який задушити неможливо. Ми вільні, сильні, єдині. Разом нас багато – нас не подолати. Я вірю в те, що в моїй країні буде панувати мова Кобзаря, Мавки, Каменяра. Вірю в те, що українська мова, нарешті, для кожного громадянина стане державною, а для кожного українця за походженням ще...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet