головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #4(17)
пошук по сайту
Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини
Автор: Зеленчук Іван
Кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Філії "Гуцульщина" НДІУ (смт. Верховина).

Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини

На території Українських Карпат, завдяки їх природно-географічній ізольованості від навколишнього світу, протягом багатьох століть збереглася унікальна система старовинних автентичних географічних назв населених пунктів і природних об'єктів, у яких зафіксовано давнє історичне минуле; гірське господарство краю; уклад життя гуцулів; особливості сільських населених пунктів; форма і величина навколишніх гір, урочищ, скель, лісів, полонин, річок, потоків, озер; породи дерев та ін.
Автентичні географічні назви населених пунктів і природних об'єктів цього гірського краю можна порівняти із старовинним живописом, на який нанесено багато шарів різних фарб. Чужоземними державами, що сотні років безроздільно володіли цим краєм, насильно створювалися "картини автентичних географічних назв Гуцульщини". Потрібна трудомістка реставраційна робота, щоб обережно зняти ці спотворюючи шари австрійської, польської, румунської, угорської і російської "фарб".
Тому проблема повернення автентичних географічних назв населеним пунктам і природним об'єктам Гуцульщини вимагає проведення тривалих та копітких топонімічних досліджень, виконати які можна тільки спільними зусиллями науково-освітньої громадськості краю із широким залученням до збирання топонімічного матеріалу студентської та учнівської молоді.
Метою нашого дослідження є постановка практичного топонімічного завдання і спроба його розв'язання на прикладі Верховинського району Івано-Франківської області, бо він географічне є центральним районом Гуцульщини і ще тому, що у смт.Верховині знаходиться Філія "Гуцульщина" НДІ українознавства МОН України, проведення тут польових топонімічних досліджень не потребує великих фінансових затрат, а, крім того, Верховинщина є малою батьківщиною для авторів цієї статті, і тому більшість автентичних гуцульських географічних назв населених пунктів та природних об'єктів району нам, її корінним мешканцям, добре відома.
Якщо для вивчення і подорожування Гуцульщиною користуватися сучасними великомасштабними топографічними картами районів України (масштаб 1:100 000), то дослідникам і туристам доведеться зустрітися із багатьма розбіжностями між інформацією, нанесеною на картах, та інформацією, яку можна одержати від місцевих жителів краю. Основною причиною таких розходжень є те, що більшість топографічних карт районів України великого масштабу, які видані російською та польською мовами, містять застарілі географічні дані, крім того, на них залишено полонізовані та русифіковані варіанти українських топонімів (ойконімів, оронімів, гідронімів). Тому видання сучасних топографічних карт районів України великого масштабу українською мовою є актуальною проблемою, а для цього необхідні детальні топонімічні дослідження.
Наше дослідження має науково-практичну мету і є спробою на прикладі одного адміністративного району розпочати роботу над "Проектом повернення автентичних географічних назв населеним пунктам і об'єктам природи Гуцульщини" із подальшим нанесенням їх на великомасштабні топографічні карти районів України.
До цієї копіткої і об'ємної науково-практичної й пошуково-збиральницької роботи необхідно залучити місцевих учителів географії, українознавства та інших гуманітарних предметів, які разом з учнями можуть допомогти науковцям регіону у збиранні топонімічного матеріалу і створенні вичерпного "Топонімічного банку даних" свого населеного пункту у кожному середньому загальноосвітньому навчальному закладі краю.
Ґрунтовні науково-практичні і пошуково-збиральницькі топонімічні дослідження Гуцульщини можливі тільки після прийняття офіційного рішення Івано-Франківського, Чернівецького та Закарпатського обласних управлінь освіти про практичну участь в організації збирання топонімічного матеріалу педагогів і учнів місцевих загальноосвітніх навчальних закладів. Тільки тоді створення в кожній школі Гуцульщини "Топонімічних банків даних" із мікротопонімів, гідронімів та оронімів буде вважатися конкретною українознавчою роботою навчального закладу, яка матиме велике навчальне і виховне значення.
У наукових дослідженнях топоніміки всієї території Гуцульщини винятково важливою є участь викладачів та студентів університетів Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей. Цю важливу науково-практичну роб...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet