головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #4(17)
пошук по сайту
Роль стереотипів у національній самоідентифікації українців
Автор: Козанкевич Олександра
магістр психології, докторант психології пізнання Люблінського Католицького Університету

Роль стереотипів у національній самоідентифікації українців

У цій праці я хочу показати, що існує зв'язок між національною самоіндентифікацією та стереотипами національних меншин.
По-перше, варто уточнити, що означає поняття "національна самоіндентифікація". Воно подібне до іншого поняття "національна тотожність", яке означає свідомість членів спільноти (Smith, 1992) [1], але між ними є різниця. Тотожність стосується суспільних характеристик, звичаїв, фізичного вигляду, культури, спадщини та історії інших народів. Почуття різниці пов'язане зі свідомістю приналежності до своєї спільноти, свого народу. Тотожність із своїм народом має коріння в ідеї протиставлення. Буває однак, що члени народу не усвідомлюють різниці, яка існує між ними та іншими, також не мають чіткого почуття приналежності до своєї групи. Часто різниця між своїми й іншими опирається на оцінювання. Самоіндентифікація з народом пов'язана зі знанням культури народу, участю у суспільному житті, засвоєнням правил і цінностей.
По-друге, слід побачити, що люди не тільки мають свідомість приналежності до свого народу, але також відчувають прив'язаність до нього і виявляють солідарність зі своєю спільнотою. Емоційний зв'язок змінюється із зміною історичних подій, які відбуваються у державі. Почуття солідарності залежить також від характеру міжнародних відносин, внутрішньої динаміки народу, від сповідування різних релігій, від конфліктів між народними меншинами, від мовних проблем (наприклад, вибір державної мови української або російської).
По-третє, поняття тотожності з народом пов'язане з ідеєю "цілісності"! Вона торкається різниць всередині народу і з'єднує всі відмінності. Відчуття цілісності полягає у переконанні, що життєвий шанс та розвиток особистості значною мірою залежать від досягнень народу як цілості. Це посилює солідарність між членами спільноти. Однак, згаданий зв'язок не є кінцевим для формування тотожності зі своїм народом, тому що до нього можна ставитися негативно. Це означає, що, порівняно до уяви про ситуацію інших народів, сучасну ситуацію своєї держави можна оцінювати незадовільно [2].
Ми описали поняття тотожності зі своїм народом, тепер слід уточнити роль стереотипів у міжнародних відносинах. Народні стереотипи стосуються "чужих", інших людей, країн, культур. Однак ці "інші", не становлять однорідної маси. Деякі є нашими сусідами, інші – ні. Одні народи вважаються за приятелів, інші – за ворогів. Деякі зовнішні групи можуть бути меншинами, які живуть в Україні й розмовляти українською мовою, а інші – ні. Рівень довіри до народних меншин змінюється залежно від економічних і політичних обставин, а також від постійності ієрархії цінностей, якою послуговується народ, який вміщає інші народи на своїй шкалі довіри.
Хоча позиція народів постійно міняється залежно від актуального характеру міжнародних відносин і способів формулювання "народної тотожності", стереотипи є дуже стабільні [3]. Коли говоримо про характеристику, яку приписуємо якомусь народу, бачимо, що її дуже важко поміняти. Скоріше змінюється оцінка цієї характеристики. Залежно від обставин цю саму рису народу можемо вважати за "добру", а в іншому періоді – за "погану". Наприклад, гостинність в одному часі схвалюємо, а в іншому оцінюємо як загрозу домашньому бюджету.
Стереотипи, які стосуються народних меншин, можна охарактеризувати як стабільні. Вони, однак, поверхнево представляють скомплікований зовнішній світ. Тотожність свого народу постійно ривалізує з іншими народами. Міняється вона залежно від змін, які відбуваються у стосунках між народами. Однак стереотипи меншин часто є незмінні, хоча відносини між двома чи більше народами змінюються. Наша уява про "чужих" дуже тривала. Тому важливою є відповідь на питання: яку роль у міжнародних стосунках відіграють народні стереотипи – уява про "чужих"? Звичайно ці функції міняються в залежності від історичного періоду, наприклад, під час міжнародних конфліктів, але втрачають значення під час взаємної співпраці і довіри.
Народні стереотипи здійснюють такі функції [4]:
1. Дають готові шаблонні взірці розуміння інших людей і зовнішнього світу для всіх членів суспільства. Дозволяють порозумітися членам політичних угруповань.
2. Зміцнюють зв'язок між членами суспільства, тому що наголошують на почутті співприналежності.
3. Дозвол...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet