головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #4(17)
пошук по сайту
Українська мова у школах з угорською мовою навчання у соціолінгвістичному аспекті
Автор: Берегсасі Аніко
кандидат філологічних наук, доцент Закарпатського угорського інституту ім. Ф.Ракоці II

Українська мова у школах з угорською мовою навчання у соціолінгвістичному аспекті

За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 р., на Закарпатті проживає 151516 угорців, які складають 12,1% населення області. 74% угорців Закарпаття проживають компактно у населених пунктах, де складають 75 – 100% від загальної кількості населення. У 2005/2006 навчальному році в області є 107 загальноосвітніх шкіл з угорською мовою навчання. За радянських часів у школах з угорською мовою навчання українську мову не викладали зовсім, лише російську. Це призвело до того, що та частина угорського населення області, яка проживає компактно, не змогла оволодіти українською мовою у школі, тільки російською. Від часів настання незалежності України державну мову вивчають у всіх школах Закарпаття, у тому числі і в школах з угорською мовою навчання. Але до сьогоднішнього часу немає всіх умов для того, щоб в угорськомовних школах діти змогли вільно оволодіти державною мовою. Найперша проблема з навчальними програмами та з підручниками. Шкільний предмет "Українська мова" вимагає від учителів зовсім іншого підходу у школах з українською, ніж у школах з угорською мовою навчання. У школах з українською мовою навчання на уроках "Українська мова" вивчається рідна мова, якою дитина вже володіє. А у школах з угорською мовою навчання учень з українською мовою не знайомий, він починає її вивчати у першому класі. Але діючі навчальні програми для шкіл національних меншин зобов'язують дітей вже у початкових класах вивчати граматику української мови, коли вони цієї мови навіть не розуміють. Також велика проблема щодо вивчення української мови в угорськомовних школах через кадрові недоліки. Направленням українських філологів до сільських шкіл з угорською мовою навчання неможливо вирішити проблему відповідних педагогічних кадрів. Фахівці, які отримали диплом учителя української мови і літератури підготовлені викладати українську мову як рідну, але не знають, як це робити у класах, де для дітей рідна інша, якою більшість учителів не володіє. Проблема умов і рівня викладання державної мови у школах з угорською мовою навчання не лише мовна або освітня, а й суспільно-політична. Не володіючи на належному рівні українською мовою, угорська меншина не зможе рівноправно брати участь у громадському, економічному, політичному житті країни. Оскільки проблеми, пов'язані з викладанням української мови в угорськомовних школах є мовного, освітнього і суспільного характеру, їх можна вирішити лише у соціолінгвістичному аспекті, тобто враховуючи мовну ситуацію угорської спільноти Закарпаття. Під час розробки навчальних програм та написання підручників з української мови, а також під час підготовки педагогічних кадрів для шкіл із мовою навчання національних меншин обов'язково треба враховувати специфічні мовні, демографічні й суспільні ситуації окремих національних груп.

За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 р., на території України проживає 156,6 тисяч осіб угорської національності, які складають 0,3% загальної кількості населення держави [12]. З них 151516 (96,7%) проживає в Закарпатській області, де угорці складають 12,1% населення області [12; 23].За даними перепису населення 2001 р. переважна більшість (74%) угорців Закарпаття проживає компактно, у населених пунктах, де угорці складають 75 – 100% від загальної кількості населення, а 54% – де угорці складають 75 – 100% (Рис. 2).
У 2005/2006 навчальному році в області є 107 загальноосвітніх шкіл з угорською мовою навчання. У місті Берегові з 1996 р. Закарпатський угорський інститут ім. Ф.Ракоці II готує педагогічні кадри.
Сучасна територія Закарпаття з давніх часів є багатонаціональною та багатомовною. Наприклад, за даними перепису населення 1880 р., на сучасній території області українці (русини) складали 59,8% від загальної кількості населення, а 25,5% – угорці [30, 24 – 25].
У 1944 р. сучасна територія Закарпаття потрапила до складу СРСР. Зміна влади й політичних умов вплинули і на характер мовних контактів. Наприклад, за радянських часів у школах з угорською мовою навчання зовсім не викладали українську мову, лише російську [21, 30]. Це призвело до того, що та частина угорського населення області, яка проживає компактно, не змогла оволодіти українською мовою у школі, тільки російською. У 2003 р. ми провели с...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet