головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #4(17)
пошук по сайту
Українська та церковнослов'янська мови як мови культури в богослужбовому житті православної церкви
Автор: Квасюк Лариса
кандидат філософських наук, доцент Національного університету "Острозька Академія" (м.Острог, Рівненська обл.)

Українська та церковнослов'янська мови як мови культури в богослужбовому житті православної церкви

Глибока релігійність є однією з особливостей ментальності нашого народу. Актуальністю дослідження релігійних засад української культури викликаний інтерес до проблеми церковнослов'янської та української мов у богослужбовому житті православної церкви.
Проблеми релігійної словесності, переважно візантійської та староруської, розробляли С.Аверинцев [1], В.Бичков [2], В.Зема [3], Д.Лихачов [4], С.Матхаузерова [5]. До особливостей слова в релігійному культі звертається Т.Біленко [6] та Н.Мечковська [7]. Про значення національної мови писав О.Потебня [8]. Для осмислення проблеми слова, мови у системі літургії ми зверталися до підручників з літургіки, тлумачень літургії Отцями Церкви, догматичних пояснень літургії О.Меня [9], А.Морєва [10], А.Георгієвського [11], Арсенія [12], прот. Шмемана [13], А.Муравйова [14], І.Дмитревського [15], С.Геруса [16], П.Лєбєдєва [17], прот. І.Воскресенського [18], свящ. В.Михайловського [19]. Найбільш систематизований матеріал стосовно змісту літургії, значення її окремих частин подає "Нова скрижаль" Веніаміна [20].
На основі вказаних праць спробуємо розкрити суть православного богослужіння, показати роль у ньому слова, мови, продемонструвати два підходи до розуміння культури мови у православному богослужінні – богослужіння церковнослов'янською та українською мовами.
У православному богослужінні знаходить своє відображення почуття любові до вищої істоти, яке через тісний взаємозв'язок душі й тіла в людині передається і зберігається у чуттєвих знаках. Богослови твердять, що як органи чуття передають душі певні враження, так і дух приводить в рух тіло. Душевні хвилювання і настрої виявляються назовні. Релігійне почуття залежно від його інтенсивності, напруження виявляється у зовнішній формі. Сукупність зовнішніх форм і дій, які відображають зміст віри і релігійний стан душі, утворюють богослужіння. Воно неминуче належить релігії, у ньому вона виявляється і виражається подібно до того, як душа знаходить своє життя через тіло. "Богослужіння є підтвердженням концепції постійної взаємодії Промислу Божого із земним життям", – зазначає Д.Степовик в "Історії української ікони Х – ХХ століть" [21].
Новозавітне богослужіння є зовнішня діяльність, у якій розкривається і здійснюється ставлення божества до людини і людини до божества і, відповідно до цього, дві сторони – містична й надприродна як вираження ставлення божества до людини та моральна і природна як вираження ставлення людини до божества. "Початок новозавітному християнському богослужінню, значення якого було вказане самим Спасителем у його вченні і заповіді про поклоніння Богу духом та істиною (Ів. 4:23 – 24), було покладено пришестям на землю Ісуса Христа і здійсненням ним справи спокути людини, як відновлення контакту між нею і Богом, який був втрачений, коли вони роз'єдналися", – зазначає П.Лєбєдєву "Науці про богослужіння православної церкви" [22].
У контакті між Богом і людиною важливу роль відіграє слово, яке у православній традиції трактується як таке, що не просто позначає, але й реально являєте, що позначає, тобто розглядається як носій енергії архетипу. Стверджується, що через його посередництво віруючий може перенестися в інший світ, отримати спілкування з ним.
Духовність слова, яке залучене до храмового культового дійства, полягає, як твердять Отці Церкви, у його здатності приводити глядача і слухача в споглядально-медитативний стан, виводити дух на рівень надсвідомості. У результаті цього встановлюється прямий контакт з вищою духовною реальністю, космічним розумом, Богом. Бог, згідно з ментальністю українців, є сутністю природи і земного світу як втілення божественної благодаті, мудрості, а тому єднання з Богом можна розглядати як єднання з Універсумом. Краса ж світу, краса богослужіння (а красу особливо цінують українці) осмислюється як така, що має зв'язок з Богом як Абсолютною красою, не протиставляється їй, а тому залучення до небесної краси йде через залучення до земної, яка є здатною залучити людину до вищої Краси, бо пов'язана з нею, має своє існування через неї.
Залучення до божественної краси відбувається за допомогою слова. У православному богослужінні, за І.К.Язиковою, слово – це Слово, що звучить (Євангеліє, Апостол, молитви, проповіді,...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet