головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Хроніка нищення України
Автор: Калакура Ярослав
доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу історичних та теоретико-методологічних проблем українознавства НДІУ.

Хроніка нищення України

Кожна нова праця Василя Васильовича Лизанчука – відомого вченого-українознавця, авторитетного фахівця з теорії і практики журналістики, доктора філологічних наук, професора, академіка Академії наук вищої школи України, завідувача кафедри радіомовлення і телебачення Львівського національного університету імені І.Франка – знакова подія в  інтелектуальному житті України. Його гострому і безкомпромісному перу належить більше 20 монографій, посібників, підручників, брошур, понад тисячу  наукових і науково-публіцистичних статей, виступів на радіо і телебаченні з актуальних проблем оборони українського соціуму, нашої державності, захисту духовного, мовно-культурного та інформаційного простору. Всі, хто причетні до українознавства, очевидно, знайомі з такими дослідженнями науковця, як: «О рідне слово, що без тебе я?», «Навічно кайдани кували: факти, документи, коментарі про русифікацію в Україні», «З-під іга ідолів», «Не лукавити словом», «Кайдани ще кують…» та ін. (Див.: Василь Лизанчук. Бібліографічний покажчик. – Львів, 1996. – 127 с.; Кроки... Василь Лизанчук – пуліцист, вчений, педагог: Бібліографічний покажчик, листи, рецензії, есеї. – Дрогобич: Коло, 2008. – 848 с.) Рецензована праця може розглядатися як їх логічне продовження.
Упродовж багатьох років В. Лизанчук досліджує історичний контекст розвитку української мови, культури, духовності нашого народу, його   нескореної боротьби за свою самобутність, окремішність та державність. Особливу увагу автор приділяє  науковому осмисленню наслідків вікового нищення українства не тільки засобами  фізичних репресій, голодоморів, але  й шляхом насильницької асиміляції, справжнього лінгвоциду, застосування таких інструментів, як російщення, полонізація, германізація, мадяризація, румунізація і навіть чехізація українського населення. Рецензований посібник – це певний підсумок тривалої роботи дослідника в архівах, бібліотеках України, Польщі і Росії,  систематизація величезного фактичного матеріалу, яка дозволила вибудувати струнку хронологічну схему не лише запрограмованого нищення України, але й боротьби українства за виживання, за збереження Богом даного йому права бути господарем на своїй землі, будувати і зміцнювати національну державу, плекати рідну мову, культуру, церкву.
Книга складається з шести тісно пов’язаних між собою розділів, побудованих за хронологічно-проблемним принципом. Перший із них – «В агресивних тенетах сусідів» – відкривається пророчими словами з Євангелія від св. Іоанна: «Пізнаєте правду, а правда вас вільними зробить». Ці слова, наче пролог до всієї хроніки,  сповненої гіркої правди, яка  застерігає від брехні, лицемірства, фальсифікацій і спотворень історії. В числі перших кроків до ослаблення України як етнічної і духовної цілісності України-Руси автор називає розкол  християнства (1054 р.) на Західну і Східну гілки, розпад Київської Русі, в результаті якого українці невдовзі опинилися на межі двох цивілізацій, а ще пізніше потрапили під домінування чужих держав. Трагічним виявися 1240 р., коли монголо-татарські війська Батия сплюндрували Київ і розпочали захоплення майже всіх українських земель. У 2-й половині ХІV ст. Польське королівство окупувало Галичину і частину Волині, а решта українських князівств відійшли під владу Великого князя Литовського. На рубежі ХІV–ХV ст. московський митрополит оголосив Івана ІІІ новим царем Костянтином, а Москву – новим Константинополем, що стало предтечею теорії «Москва – третій Рим». Московське царство розгорнуло експансію на Чернігово-Сіверщину з претензією  опанувати всю Україну, а це й спровокувало Люблінську унію (1569 р.), утворення Речі Посполитої та  широкомасштабну колонізацію нею українських земель, яка тривала до утворення Козацько-гетьманської держави Б.Хмельницького. У Берестейській  унії 1596 р. автор вбачає не стільки   тріщину в українському християнстві, скільки крок до створення національної церкви як засобу протистояння полонізації та російщенню релігійного життя. За указом московського царя Михаїла  та московського патріарха Філарета в 1627 р. всі церковні книги, видруковані українською мовою, мали бути зібрані і спалені.
Епіграфом до другого розділу – «Деморалізація українського суспільства» – стали відомі слова ...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet