головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
"Зустріч" з Іваном Огієнком
Автор: Сазоненко Ганна
кандидат педагогічних наук, заслужений учитель України, директор Українського гуманітарного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

"Зустріч" з Іваном Огієнком

Держава не будується в будуччині, держава будується нині
О.Ольжич

Минуло десять років нашої незалежності, ми в ХХІ столітті. Чи маємо ми свою власну історію? Чи знаємо корені нашої культури? Який шлях пройшов наш народ, щоб стати нацією? І, яка в тому роль людини? Чи залежить від неї доля цілого народу та його майбутнє? 
Саме ці питання виникають у будь-якої свідомої людини сьогодні, саме вони ж були першорядними в період розбудови України 1918 року. І не випадково доля Івана Огієнка відобразила усі проблеми того часу. Він був людиною, яка усвідомлювала значення власної місії в житті Української держави. Його турбувала доля Батьківщини, проблеми національної культури, освіти та науки. Він став лицарем українського духу відродження України. Майже все життя Івана Огієнка-митрополита Іларіона було покладено на вівтар служіння власному народові. Він прагнув відродження української культури та утвердження пріоритету національних традицій у новоствореній державі, утвердження та розвитку рідної мови.
Чим є постать Івана Огієнка для підростаючого покоління сьогодні? Чому в Українському гуманітарному ліцеї вже не вперше повертаються до його самовідданої праці? Чому ліцеїсти вивчають спадщину відомого ученого? Ці та інші питання державотворення ставимо ми в ліцеї. Бо ліцей задумувався не просто як гуманітарний, а як Український, що визначає принцип і філософію – українознавство (що є фундаментальною філософсько-методологічною основою, найважливішим засобом та джерелом формування характерів громадян Української держави, Всесвіту і Людства) та Національний (що відповідає природній сутності, інтересам, історичній долі та місії, культурі та психіці нації). А ще тому, що саме до молоді було звернено більшість праць та ідей Івана Огієнка.
Учений залишив глибокий слід подвижницької діяльності на ниві української науки. Багатьма своїми творами, просвітницькою і громадсько-політичною діяльністю Іван Огієнко пробуджував національні почуття українців. Сподвижників професора дивувала широта його наукових, громадських і духовних інтересів. Його діяльність була спрямована на формування у підростаючого покоління національної свідомості і самосвідомості, гордості й гідності. Перебуваючи за кордоном, він не переставав думати і працювати задля рідної України, ніколи не переставав дбати про розвиток української мови й культури.
Науково-педагогічна та громадсько-політична діяльність Івана Огієнка-митрополита Іларіона досить багатогранна. У пам'яті людській він лишився як лицар свого народу, як істинний борець за його ідеали, як мислитель, філософ і патріот. "Людина повинна усвідомити, що від неї залежить доля цілого народу", – казав Іван Огієнко.
Тому не випадково у 120-річний ювілей з дня народження Івана Огієнка об'єднали свої зусилля колективи факультету соціології та психології Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Українського гуманітарного ліцею, щоби вшанувати Великого Українця – митрополита Іларіона. Обидва освітні заклади тісно співпрацюють і спрямовують свою діяльність на виховання національно свідомої особистості, здатної до глибокого мислення та глобальних перетворень. Незаперечними чинниками в забезпеченні успішної діяльності навчальних закладів, вважав І.Огієнко, є співпраця в інтересах самого вихованця. Відбулося справжнє свято вшанування науково-педагогічної спадщини великого науковця. Конференція проводилася на базі Українського гуманітарного ліцею, оскільки тут панує дух українських традицій, виховання ліцеїстів спрямоване на розвиток особистості та збереження нею національних та культурних традицій.
Саме на цій конференції "за значний внесок у навчання і виховання обдарованої молоді та впровадження нових освітніх технологій" колектив ліцею було відзначено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.
Ідеї Івана Огієнка і сьогодні залишаються сучасними і життєдайними, а тому метою конференції стали "Огієнко і сучасність", "Огієнко й українська мова", "Огієнко і релігія", "Огієнко і культура", "Огієнко й освіта". Як девіз звучали слова самого митрополита Іларіона "Національна освіта – головна основа нашого світогляду". Спадщина цього генія справді невиміряна.
У роботі конференції взяли участь: заступник державного секретаря Міністерства освіти і науки України І.І.Науменко, ...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet