головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Сила нації – у силі її культури
Автор: Кобякова Світлана
учениці Українського гуманітарного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка, м.Київ

Сила нації – у силі її культури

Нині, коли Україна наближається до "підліткового віку", дедалі більшого розмаху набуває популяризація всього українського. Кажуть, що майбутнє народжується з минулого і сучасного, а батьками його є впливові особистості. Якщо заглибитися в історію, то можна переконатися, що минуле нашої держави скеровували, такі люди, як Володимир Великий, Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький, Петро Могила, Михайло Грушевський, Іван Огієнко…
Мабуть, важко відшукати в цьому світі людину, яка б так уміло поєднала в собі хист ученого, громадського, церковного та культурного діяча, як це вдалося Іванові Огієнку. Він був мовознавцем, перекладачем, літературознавцем, редактором, поетом, видавцем, ректором, міністром, православним митрополитом, істориком української церкви. І навіть важко визначити, в якій із названих сфер діяльності І.Огієнко залишив найпомітніший слід. Але одне можна сказати беззаперечно: він чесно і сповна служив українській справі, до останніх днів свого довгого та важкого життя не полишав подвижницької діяльності на ниві відродження нації, у захисті, а згодом – в утвердженні та розвиткові рідної мови з культури загалом. Його творча й наукова спадщина – майже 2000 праць із різних галузей знань. Серед них – "Історія української культури", "Український стилістичний словник", "Історія українського друкарства", двотомник "Українська церква", "Історія української літературної мови", "Дохристиянські вірування українського народу" тощо. До речі, крім власних творів, Іван Огієнко залишив Україні багатющий скарб: наукові та богословські праці, рукописи, особистий архів, де зібрано величезний матеріал з історії української церкви, культури, еміграції. У його колекції – 60 стародруків ХVІ – ХVІІ ст., церковні книги, оригінальні ікони та декори ХVІІІ ст.
Як тільки не називали професора Івана Огієнка захоплені його надприродною працьовитістю учасники Всеукраїнської конференції, що була присвячена 120-річчю від його дня народження: "людина праці й обов’язку", "невтомний працівник українського Ренесансу", "ініціатор розквіту рідної культури", "будівничий української автокефальної церкви"… Вразив проблемно-тематичний спектр дослідницьких інтересів, що піднімались на обговорення. Серед них: вклад Огієнка в лінгвістику й українознавство, у вивчення християнських вірувань, науку, літературу, але найбільша увага приділялась педагогічній спадщині та родинному вихованню. Учений вважав, що пріоритетом у системі шкільної освіти має бути національний компонент. Саме на цьому наголосив у своїй доповіді Петро Петрович Кононенко. У завдання, які діти виконують на уроках чи вдома, бажано включити матеріали про Україну, її природні багатства та національних героїв, уривки з творів вітчизняних авторів. Поряд із духовністю в учнів має формуватися й національна свідомість.
В Українському гуманітарному ліцеї, на базі якого і проводилася конференція, панувала атмосфера затишку та щирості. Академічні доповіді делегатів (серед яких – декан факультету соціології та психології Київського університету імені Тараса Шевченка В.Б.Євтух, заступник державного секретаря Г.А Науменко, ректор Українського університету м.Москви В.С.Кітця, професор Київського університету Н.В.Пономар, студентка Київського університету Ольга Якухова, учениця УГЛ Поліна Юбченко та інші) супроводжувалися творчими номерами учнів, батьків та педагогів ліцею.
Маємо надію, що конференція, присвячена видатній постаті Івана Огієнка, надовго запам’ятається її учасникам та глядачам. А тим, хто там не побував, пропонуємо основні національні заповіді, що ними учений користувався все життя:
Мова – то серце народу, гине мова – гине й народ.
Хто цурається рідної мови, той у саме серце ранить свій народ.
Народ, що не створив собі соборної літератури, не може зватися свідомою нацією.
Стан літературної мови – то ступінь культурного розвитку народу.

...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet