головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #4(17)
пошук по сайту
Академік Євген Федоренко знову в Україні
Автор: Пасемко Іван
член Міжнародної науково-координаційної ради з проблем українознавства.

Академік Євген Федоренко знову в Україні

Відомий американський україніст академік Євген Федоренко, він же вчений секретар УВАН у США (Нью-Йорк), Голова Управи Шкільної Ради при Українському Конгресовому Комітеті Америки (Нью-Йорк), головний редактор часопису "Рідна Школа" (Нью-Йорк, США), член багатьох українських громадських організацій у США та в Україні, дійсний член кількох Академій у США та в Україні наприкінці серпня та на початку вересня 2005 року знову перебував в Україні, щоб узяти участь у презентації його книжки есеїв, спогадів, статей та рецензій "Відданий будівничий України", що вийшла в Харкові (Видавництво "Майдан") з нагоди його 75-річчя та видання підручника "Українська література" (хрестоматії для 10 – 11 класів) за редакцією П.П.Кононенка та Є.В.Федоренка. З цієї нагоди Євген Федоренко побував у Борзні, на хуторі Мотронівка, батьківщині Ганни Барвінок та Пантелеймона Куліша, у містах Люботині Харківської області, Харкові, Києві та Переяславі-Хмельницькому Київської області, де відбулися презентації згаданих книжок. Євген Федоренко та україніст Іван Пасемко виступили також на Українському радіо в програмі "Духовні пристані" відомого українського радіожурналіста, лауреата премії імені Олени Пчілки за 2005 рік Василя Марусика. Крім того, доктор Євген Федоренко та професор Петро Кононенко виступили на Харківському обласному радіо у розгорнутій програмі знаної харківської журналістки Євгенії Зиман, в якій ознайомили радіослухачів Слобожанщини із проблемами сучасного українознавства, про його роль у збереженні української мови в американських родинах українського походження, у формуванні Шкіл Українознавства у США та на Американському континенті взагалі. Візит Є.Федоренка в Україну став важливою культурологічною подією в нашій державі, засвідчив видатну роль його творчості у розвитку важливої державотворчої і націєтворчої науки, яким виступає українознавство на сучасному етапі розвитку України. Візит Є.Федоренка – це завжди визначна подія в українському культурному і політичному житті.
Ювілейний фоліант "Відданий будівничий України" створювала редакційна рада у складі Ю.М.Безхутрого, В.С.Бойка, В.С.Калашника, П.П.Кононенка, В.В.Кравченка, І.П.Пасемка, А.П.Стожука. Це широкопланове видання із програмними матеріалами, що відіграють роль своєрідного вступу до книжки і до самого життєпису ювіляра. Тут зустрічаємося з матеріалами упорядника книжки Володимира Калашника "Натхненний любов'ю до України", Миколи Вірного "Відданий будівничий України", Петра Кононенка "Євген Федоренко", Івана Пасемка "Повернення сина на рідну землю", самого ювіляра Євгена Федоренка "Неопалима купина", Ніни Чернової "Люботинськими стежками у широкий світ", Костя Маковійського "Хвилюючі зустрічі із земляками", Ольги Савченко "Плідна співпраця на освітній ниві". Далі у книжці маємо 4 розділи: "Освіта. Українознавство", "Рідна мова", "За Україну, за її волю: минуле і сучасність", "Мистецтвознавство". Окремо подано есей Євгена Федоренка "Я стверджуюсь, я утверждаюсь, бо я живу".
Друга презентована книжка – це підручник "Українська література" (хрестоматія для 10 – 11 класів) за редакцією П.П. Кононенка та Є.В.Федоренка, що побачив світ у київському видавництві "Міленіум" накладом 28000 примірників. Підручник рекомендовано Міністерством освіти і науки України для 10 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів. У передмові до розділу української літератури XX ст. П.Кононенко обґрунтовує, чому саме цю літературу було помилково починати з часу "революції" 1917 року. В аналізованому підручнику названо такі імена, як Іван Франко, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Василь Стефаник, Богдан Лепкий, чия творчість сягла свого апогею саме на зламі ХІХ – ХХ ст., а дехто із цих світочів української літератури піднявся до своїх вершин ще в XIX ст. У цій модерно складеній Хрестоматії і вчитель, і учень, і просто читач віднайдуть зразки творчості незабутніх українських геніїв, котрі своїми неординарними творами в жанрі поезії, прози або драматургії сколихнули світову громадську думку, змусили багатьох, у першу чергу європейців, глибоко замислитись: А хто ж такі українці?" та "Чому вони забуті світом?". Передусім зринають такі запитання, коли перечитуєш Богдана Лепкого, Олександра Олеся, Володимира Винниченка, Богдана-Ігоря Антонича, Євгена Маланюка, Олега Ольж...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet