головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #2(15)
пошук по сайту
До книги добра
Автор: Кононенко Петро
доктор філологічних наук, професор, академік Української академії наук, Академії наук Вищої школи України, Української Вільної Академії наук у США, Міжнародної Слов`янської академії, Української академії політичних наук, Президент Міжнародної асоціації "Україна і світове українство", директор ННДІУВІ.

До книги добра

Засіявши ниву, хлібороб сподівається, що вона вродить удесятеро, а то й стократ. Письменник також сподівається, що нива його творчості буде щедрою. Але зерно можуть склювати птахи, прибити морози, висушити суховії, і витвір митця може не знайти дороги до людей через несприятливі обставини.
Однак, Бог не міг не творити світ, Ікар не міг не летіти до Неба, матері – не народжувати дітей, а митці – не творити художніх творів.
Обставини в Україні не дуже сприяють творчості, особливо виданню українських книжок. Та Олесь Гончар не міг не писати щоденників – навіть у вирі війни! А Ярема Гоян, саме тому, що він – Гоян, не міг не видати їх. І видав – три томи незвичайної вартості роздумів видатного митця, академіка, громадсько-політичного діяча, мислителя та естета.
Маємо тираж кожен із трьох томів по 5 тисяч. І добре для «Веселки», й тривожно для України: на майже 50 мільйонів населення 5 тисяч – це крапля в морі… А ще ж існує й багатомільйонний зарубіжний український світ!
Думки, спостереження, роздуми, переживання людини, що пройшла всі дороги війни, переборола концтабір, спротив гуманістичній діяльності з боку антидемократичного режиму людини, що писала твори серцем, сповненим любові й ненависті, мужності й совісті на рівні все європейської суспільної свідомості! Тому й думки: ці книги щоденників мають бути опубліковані ще й в науковому або державному видавництві значно більшим тиражем. Невже ж в Україні на це не знайдуться кошти?!
І головне: Олесь Гончар закономірно став мірою нашої справжності – національно-державної, культурно-мистецької, морально-етичної, гуманістично-громадянської, мірою цінності нашого думання й діяння, ставлення і до традицій, і до будучини. Тому по-своєму закономірне й те, що деякі псевдоноватори і в громадянському бутті, і в літературі ведуть війну саме з Гончарем (не створюймо, мовляв, культу), як воюють із Г.Сковородою та Т.Шевченком, Лесею Українкою і О.Кобилянською, П.Тичиною і Є.Маланюком, іншими тими, хто високо підніс прапор естетичності, громадянськості й культурної гуманістичності мистецтва, його національної самобутності. Отже, видання щоденників видатного письменника й громадянського діяча – це надзвичайно значуща подія в житті не лише Спілки письменників, а й всього суспільства, бо є засобом просвітлення сучасних проблем з точки зору досвіду минулого.
Урахування зазначених реалій визначає й ставлення до Яреми Гояна – генерального директора «Веселки», який міг би посісти для декого звичну позицію – невтручання у справу (і тоді лежали б письменникові записи ще десятиліттями), тим більше, що видавництво – «дитяче», але який є насправді патріотом, отже – людиною діла.
Дивуватися не доводиться: Ярема Гоян – сам талановитий письменник, культурний і громадський діяч. Ось і зараз лягло на стіл ще одне його видання – Василь Касіян «Автор патріот». Унікальна книжка! В ній помисли, роздуми, твори великого живописця В.Касіяна, а упорядкування текстів, ілюстрацій, есе належать лауреату Національної премії України імені Тараса Шевченка Яремі Гояну.
Яремі Гояну – авторові десятків книжок оригінальної творчості, в яких на повен зріст постають велетні культури, історії, державного будівництва рідної України, а воднораз і «автопортрет» Яреми Гояна – людини найширших інтересів, виняткової людяності та естетичної глибини, громадянської активності та мужності.
Цілком закономірно, що серед особливо шанованих Я.Гояном видатних людей є й Олесь Гончар: так проявляється спорідненість душ, відданість щонайгуманістичнішим ідеалам.
Про це мав право і переконливо сказав на круглому столі сам Ярема Гоян.

П.П.Кононенко

...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet