головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #2(15)
пошук по сайту
«Українська церква – гарантія української державності»
Автор: Філарет
Святійший патріарх київський і всієї України - Русі

«Українська церква – гарантія української державності»

Українська православна церква Київського патріархату уже тривалий час виборює автокефалію. Українське православ’я переживає кризу, яку підігріває зовнішній фактор – Російська православна церква. Українська православна помісна церква – запорука духовної стабільності Української держави. І саме цього не хоче допустити Москва. Чому саме, і що потрібно для розв’язання релігійних проблем нашого суспільства – у розмові з Патрiархом Київським i всiєї Руси-України ФIЛАРЕТОМ, який є одним із провідних сучасних українських релігійних діячів.

– Ваша Святосте, нещодавно голова Естонської апостольської православної церкви Константинопольського патріархату митрополит Стефаній звинуватив Московський патріархат у створенні напруженості у православному світі. Чи не вважаєте Ви, що подібна ситуація щодо Московського патріархату уже давно склалася і в Україні? Як це можливо подолати?
– Те, що Московський патріархат створює напруженості в Естонії – правда. Він створив таку ж напруженість і в Україні, тому що якби не було втручання московської патріархії в українські церковні справи, ми б сьогодні мали єдине православ’я в Україні. Я не можу сказати визнали б українську церкву за цей час чи не визнали б, але те, що українське православ’я було б єдиним – в цьому я переконаний. Але втручання Москви якраз і привело до того, що українське православ’я розділене сьогодні. Все це сталося через Харківський собор. Вони дуже люблять хвалитися своєю канонічністю, а цей же Харківський собор був неканонічним, він був скликаний на порушення всіх церковних канонів. І в порушення церковного статуту, який зареєстрований ва Україні. Мало того, що Москва розділила українське православ’я, то вона зараз погрожує, що вона розділить і світове православ’я. Бо якщо константинопольський патріарх дійсно піде на визнання Київського патріархату, то московський патріарх, виступаючи перед журналістами, сказав, що це приведе до розколу в світовому православ’ї. Так хто розколе? Вселенський патріарх хоче сприяти об’єднанню українського православ’я, а хто буде розколювати? А розколювати буде якраз Московський патріархат. І тому дії Москви сьогодні викликають напруження у всьому православ’ї.
– Вам довелося відчути на собі чималий тиск з боку російської церкви. Це політична чи релігійна площина?
– Це цілком політична площина, тому що з точки зору православного віровчення українське православ’я нічим не відрізняється від російського грецького чи слов’янського православ’я. Всі ми сповідуємо одну православну віру і дотримуємося тих самих церковних канонів. Ми нічого не порушуємо і не вводимо нового у церковне чи моральне життя, тобто ми у цьому відношення нерозділені. А розділені ми лише за політичними мотивами: відстоюємо помісність Української церкви, яка потрібна Українській державі, а Москва не хоче, щоб Українська церква відокремилася від Московського патріархату. Чому вона не хоче? А тому, що російська держава через церкву впливає на українське суспільство. І ми це дуже добре відчули під час президентських виборів.
– Як Ви вважаєте, чому Російська православна церква так сильно пов’язана з політикою?
– Треба зазначити, що до XVII ст. російська церква була незалежною у відношення до державної влади, до царя. А от коли російський патріарх набрав силу і цар Олексій Михайлович відчув, що церква може впливати на суспільство, тоді між ними виникла боротьба. І в цій боротьбі перемогла держава і підпорядкувала російську церкву собі. А російський імператор Петро Перший скасував навіть патріаршество і зробив церкву департаментом у державі, тобто фактично російська церква була обезглавлена. І відтоді церква в Росії стала у повному підпорядкуванні світській влади. Коли прийшла радянська влада, то вона взагалі виступила проти будь-якої релігії, а потім зрозуміла, що церква потрібна в критичних моментах історії держави. І коли розпочалася війна, то Сталін звернувся за допомогою до церкви. І тоді вже радянська держава контролювала церкву повністю. Церква тоді не була вільною у своїх діях. Оця залежність російської церкви від держави була протягом двох століть. Зараз ситуація змінилася. Але зростання російської церкви і держави набирає більших розмахів. Церква заключила договори з силовими структурами (а це вже йде співпраця на рівні силових стр...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet