головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2010   Число: #1(34)
пошук по сайту
Сучасна українська еміграція до Італії та зародження нової української діаспори
Автор: Герасименко Олена
викладач української мови Міланського державного університету (Італія), переможець Міжнародного конкурсу з українознавства для студентів та молодих учених
Сучасна українська еміграція до Італії та зародження нової української діаспори

На фоні економічної та політичної нестабільності, якими супроводжується сучасний етап становлення української держави, виникла четверта хвиля української еміграції. Українці масово вирушають на заробітки до країн, які надають їм можливість працевлаштування. Однією з таких країн-реципієнтів українських емігрантів є Італія. Проблема сучасної хвилі української еміграції набуває особливого значення та актуальності в українознавчому контексті, адже українознавство розглядає Україну й світове українство як цілісну систему, «поняття українство охоплює українців як світовий феномен (в Україні i зарубіжних країнах)» [9].
    Метою даного дослідження є комплексне висвітлення формування української громади на Апеннінах і визначення передумов для оформлення української діаспори в Італії. Його завданнями – прослідкувати зростання чисельності українських емігрантів на Апеннінах та визначити територіальне розташування українських громадян на італійській території; дати характеристику соціальної належності та територіального походження українських емігрантів; визначити їх соціальний статус в умовах еміграції; висвітлити основні положення італійського законодавства щодо імміграційної політики та їх відображення на процесі формування української громади в Італії; з’ясувати, чи термін «діаспора» вже сьогодні може бути застосований для позначення української спільноти на Апеннінах.
    Джерельну базу дослідження складають статистичні дані та результати опитувань, проведених серед українських емігрантів в Італії, а також періодичні видання та інтернет-ресурси [1; 11; 12; 18; 19; 22; 23; 24; 28].
    Аналіз історіографії з проблеми української еміграції до Італії засвідчує, що за всі попередні роки було окреслено лише деякі її риси. Узагальнюючого дослідження з названої проблеми немає. Перші праці, присвячені окремим аспектам проблеми (здебільшого йдеться про статті, опубліковані у різних періодичних виданнях), з’являються після санаторії 2002 р., коли українська громада в Італії офіційно була визнана однією з найчисельніших іноземних громад.
    Про роль УГКЦ в об’єднанні української громади на теренах Італії можна довідатися із статті Олександра Сапунка (пасторальний координатор для українців в Італії). Він робить спробу класифікації українських іммігрантів в Італії, поклавши в її основу асиміляційний чинник, і виділяє два етапи формування української громади. На жаль, культурні осередки, засновані українцями в Італії, які відіграють не менш важливу роль у процесі формування української діаспори, залишаються поза його увагою [15]. Тамара Бережна (вчителька української недільної школи в Італії) показує умови життя і праці наших краян в Італії. Вона вдається до роздумів про причини виникнення четвертої хвилі еміграції та про її наслідки для розвитку українського суспільства. Стаття має неабияке емоційне забарвлення [2]. Олексій Кривульченко вивчає нелегальну сторону сучасної еміграції до Італії і виділяє два її етапи. Він також наводить причини виникнення нелегальної еміграції на початку 90-х років і поділяє українців, що перетнули кордон з метою працевлаштування, на групи залежно від способу поведінки у пошуку роботи [10]. Одним з перших ґрунтовних досліджень життя української громади в Італії можна вважати працю Петра Гаврилишина. Охоплюючи період 1997–2007 років, він висвітлює діяльність деяких церковних та культурних осередків, вказує на їх важливість для організації української спільноти в Італії та оцінює адаптацію українців-заробітчан до нових реалій життя як вдалу [5].
Станом на 1 січня 2009 р. в Італії офіційно проживало, тобто мало офіційну прописку, 153 998 громадян українського походження [22]. Зауважимо принагідно, що, за іншими підрахунками, вже у 2006 р. кількість легальних українських громадян досягла близько 200 тис. чоловік [7]. Невизначена кількість українців перебуває в Італії нелегально. З огляду на це неможливо встановити, скільки саме українських громадян на сьогодні мешкає на Апеннінах. За оцінками деяких італійських експертів, у 2006 р. загалом в Італії знаходилося 400–500 тис. осіб українського походження. Важко сказати, чи від...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet