головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2010   Число: #1(34)
пошук по сайту
Хроніка українознавчих подій в Нью-Йорку
Автор: Івашина Наталія
Науковий співробітник відділу мови НДІУ
Український мессідор у Парижі.
Хроніка українознавчих подій в Нью-Йорку

Помаранчевий кінотиждень в Українському музеї в Нью-Йорку

15–17 січня 2010 р. в Українському музеї в Нью-Йорку відбувся  кінофестиваль документальних фільмів про Помаранчеву революцію. Для огляду було представлено три професійні фільми: «Помаранчева революція» американського режисера Стівена Йорка, «Помаранчева хроніка» українсько-американського режисера Дaм’яна Колодія, «Гноми їдуть в Україну» польського режисера Мирослава Дембінського. Усі троє авторів – свідки, а то й учасники подій Помаранчевої революції. Зміст кінострічок спільний, але вони відрізняються сюжетами, акцентами, авторськими позиціями.
«Помаранчева революція» режисера Стівена Йорка, показана на багатьох кінофестивалях, отримала сім премій, зокрема у Чикаго, Лос-Анджелесі, Сан-Франциско, Калгарі та ін. Цей фільм – історична кінохроніка подій, що передували революції. Режисерська розповідь починається з періоду 2000 р.  – часу зникнення журналіста Георгія Гонгадзе – і продовжується  фактично щоденним детальним коментарем подій до урочистої інавгурації Президента Віктора Ющенка. Головний герой фільму, як і самої революції, – народ. Основні кадри – це люди Майдану, їх реакція, згуртованість, віра, надія, що світилися в очах. Однозначне резюме народу: «Ми не хочемо так далі жити, терпіти несправедливість!». Фільм Стівена Йорка представляв відомий історик, професор Олександр Мотиль.
Фестивальний фільм «Помаранчева хроніка» і його автора Дам’яна Колодія репрезентувала Ганя Кріль-Пизюр – керівник публічних програм Українського музею. Вона наголосила, що Дам’ян Колодій – типовий емігрант у другому поколінні –  поїхав в Україну з двома місіями: бути спостерігачем у дні виборів та задокументувати виборчу кампанію. Фільм має три сюжетні лінії: центральна, основна – революційна хроніка, друга – родинне коріння, третя – трагічна історія України. На думку експертів, ця стрічка найбільш суб’єктивна з усіх представлених, бо автор – не за кадром, а в кадрі, що є особливо цінним. Він сам розповідає на камеру про свої враження, відчуття і навіть самопочуття. «Автор зумів передати події Помаранчевої революції через власні почуття та емоції, – сказала Ганя Кріль-Пизюр. – Тепер маємо історичний документ, зафіксований одним з нас, хто народився тут».
Третій представлений фільм – «Гноми їдуть в Україну» польського режисера Мирослава Дембінського – визнано найбільш емоційним молодіжним фільмом про Помаранчеву революцію. Назва стрічки має цікаву передісторію. У 1980-ті роки, у часи відомого руху «Солідарності» в Польщі, популярним було гасло «Нема свободи без «Солідарності». Тоді  молодь одного з містечок вирішила підтримати «Солідарність» і вийшла на демонстрацію із помаранчевими шапочками гномів на головах та висунула своє гасло: «Немає свободи без гномів». Розгублена влада навіть почала їх арешти, що підняло авторитет мітингувальників як захисників свободи. Так «гноми» стали для поляків символом. Фільм Мирослава Дембінського зафіксував типове і особливе в Помаранчевій революції. У виступі режисер зазначив: «Справа не в Ющенку, який став тоді лише символом. Головне – те, чого досягла Помаранчева революція, – відчинила двері до демократії, до волевиявлення народу, який переміг. У нас подібне відбулося 15 років до цього, у дні «Солідарності».

Відзначення Дня злуки

         22 січня 2010 р. провідні діячі української громади США спільно зі співробітниками Постійного представництва України при ООН, Посольства України в США, Генерального консульства в Нью-Йорку зібралися на українському католицькому цвинтарі Св. Марії в Дженкінтауні біля могили Лонгина Цегельського, міністра закордонних справ Західноукраїнської Народної Республіки, щоб відзначити День злуки. Лонгин Цегельський був першим українським дипломатом у США, особою, яка відіграла надзвичайно важливу роль в історії єдності України. Він брав участь у підготовці рішення Центральної Ради, відомого як Четвертий Універсал, що проголошував сувереннy Українську Народну Республіку незалежною державою. Саме Лонгин  Цегельський написав і виголосив на Софійському майдані  в Києві Акт злуки між Українською Народною Республікою та Західноукраїнською Народно...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet