головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2010   Число: #1(34)
пошук по сайту
Подвижник на ниві української народної казки
Автор: Зеленчук Іван
Кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Філії "Гуцульщина" НДІУ (смт. Верховина).

Подвижник на ниві української народної казки

Складне життя і подвижницька наукова діяльність вельмишановного Миколи Зінчука є справжнім феноменом активного творчого довголіття, яке, на щастя, ще трапляється серед українського народу.
За науковою концепцією психології творчості відомого українського вченого Віктора Климента, в житті кожної людини бувають три гармонійні вершини творчої діяльності: 21 рік – вік майстерності, 34 роки – вік творця, 55 років – вік мудреця і аж у віці 89 років настає вік елітної творчості. 85-річний вік М.Зінчука наближається до віку елітної творчості. Підтвердженням цієї оптимістичної наукової концепції є блискучий виступ самого ювіляра, у якому він, зокрема, сказав: «Я народився 7 березня 1925 року в селі Кошелівка на Житомирщині. Пережив страхіття голодомору та німецького концентраційного табору, закінчив історичний факультет Львівського університету, викладав у різних школах України, а зараз працюю в Довгопільській середній школі та Філії «Гуцульщина» Національного науково-дослідного інституту українознавства.  За останніх 35 років своєї наукової експедиційної діяльності я самотужки зібрав в Україні, упорядкував і видав майже 40 томів українських народних казок, серед яких є і мої авторські казки. Не дивлячись на такий результат роботи, я ще не досяг вершини своєї творчості!».
 Урочисте вшанування 85-річного ювілею М.Зінчука відбулося 13 березня 2010 року в селищі Путила Чернівецької області. Цього сонячного весняного дня читальний зал Путильської районної бібліотеки зібрав з Гуцульщини всіх шанувальників Миколи Антоновича на ниві української народної казки. Виставка книг казок ювіляра вражала своїм обсягом і художнім оформленням.
 У численних ювілейних привітаннях звучало захоплення силою духу, цілеспрямованістю, наполегливістю, чудовою пам’яттю, подвижницькою науковою і творчою діяльністю цього унікального українського фольклориста-казкаря, котрий особисто спілкувався із знаменитим українським істориком Іваном Крип’якевичем та видатним українським вченим і педагогом Василем Сухомлинським.  Наголошувалося, що Микола Зінчук шляхом індивідуальних наукових українознавчих експедицій за 35 років на терені України зібрав, упорядкував і видав справжні скарби нашої національної духовної культури.  
 Від імені колективу Національного науково-дослідного інституту українознавства на чолі з директором Петром Кононенком ювіляра привітав директор Філії «Гуцульщина» ННДІУ Петро Шкрібляк:
              «Шановний Миколо Антоновичу!
Співробітники Національного науково-дослідного інституту українознавства МОН України, його західноукраїнської Філії «Гуцульщина» щиросердно здоровлять Вас зі славним Ювілеєм – 85-річчям з Дня народження.  Ваш життєвий шлях був непростим.  Вам довелось пережити лихоліття Другої світової війни. Батько Ваш загинув, беручи участь у бойових діях проти фашистських загарбників, а Ви, за відмову працювати в німецьких бауерів, були запроторені до нацистських концтаборів. Довелось Вам також пережити важкі  часи довоєнних і  післявоєнних комуно-більшовицьких репресій, голодоморів, інших бід.
Ми сьогодні з великою радістю відзначаємо, що з Божою допомогою Ви пережили ці  важкі  випробування і знайшли вірний шлях свого життя  та  встелили його славними справами своєї понад 60-річної педагогічної і 35-річної літературної, науково-пошукової праці та продовжуєте  її з  особливою наполегливістю і  результативністю, працюючи на посаді наукового співробітника ННДІ українознавства.
Сорок зібраних і більше тридцяти уже опублікованих Вами томів  «Українських народних казок» – це результат Вашої невтомної праці  заради збереження  великого пласта української  культури  для  нинішнього і  майбутніх поколінь  української нації.  За це  шанують  Вас  в  Україні  і  зарубіжжі.  Міністерство освіти і науки України нагородило Вас значком «За наукові досягнення», Гарвардський  університет  (США) удостоїв  Вас  спеціальною премією,  Вас  заслужено представлено  до  присвоєння   звання  «Герой України».
 Бажаємо Вам доброго здо...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet