головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2010   Число: #1(34)
пошук по сайту
Участь В’ячеслава Чорновола у створенні народного руху України
Автор: Деревінський Василь
кандидат історичних наук, доцент кафедри політичних наук Київського національного університету будівництва і архітектури

Участь В’ячеслава Чорновола у створенні народного руху України

Роль В. Чорновола у становленні й функціонуванні громадських об’єднань 2-ої половини 1980-х років залишається актуальною темою для дослідників. Він, повернувшись в Україну у 1985 р. з ув’язнення та заслання, активно зайнявся громадською діяльністю, відновив видання позацензурного журналу «Український вісник», ініціював і створив першу політичну організацію – Українську Гельсінську Спілку (УГС), впливав на створення різноманітних громадських структур, зокрема Народного руху України (НРУ). Його надзвичайно плідна організаційна діяльність потребує ґрунтовного вивчення, оскільки це дасть змогу краще зрозуміти особливості виникнення багатопартійності в Україні, покаже, яким чином В. Чорновіл впливав на суспільно-політичні процеси, а також дасть нові свідчення про значення особистості для розвитку суспільства.
Із широкого кола питань, якими займався В. Чорновіл у 2-ій половині 1980-х років, привертає увагу і потребує належного опрацювання його участь у створенні НРУ. У працях дослідників історії Руху відображені окремі аспекти діяльності В. Чорновола в процесі становлення НРУ [5]. Це питання розглянуто й у книгах, де висвітлюється загальний комплекс подій другої половини 1980-х років [1]. У деяких статтях розкривається вплив УГС, у тому числі В. Чорновола, на становлення і радикалізацію програмних положень Руху [8]. Проте відсутні роботи, в яких було б розглянуто позиції В. Чорновола щодо потреби створення такої організації та його внеску  у її становлення. Донедавна поодинокими були праці, в яких висвітлювалося життя і діяльність В.Чорновола. Останнім часом з’явилися окремі публікації про формування його світогляду, політичну діяльність, обставини загибелі [2]. Важливе значення для осмислення його постаті як особистості, громадського і державного діяча дає десятитомне видання його праць [24].
Внесок В. Чорновола у створення НРУ має бути ґрунтовно вивчений. У цій статті розкрито ставлення В. Чорновола до потреби утворення Руху, досліджено його участь та вплив на становлення масштабної української організації.
В. Чорновіл відіграв значну роль в утворенні широкого громадського об’єднання, яким став НРУ. Коли у республіках Балтії у квітні 1988 р. почали організовувати народні фронти, В. Чорновіл приступив до творення УГС, яка мала стати початком суспільного руху. Оголошення про формування масштабної громадської структури, яка об’єднала б різні організації під назвою «Демократичний фронт», В. Чорновіл з однодумцями оприлюднив на червневих мітингах у Львові. На заваді організаційному утворенню Демократичного фронту стали репресії влади, яка 4 серпня 1988 р. вперше вдалася до кривавого розгону мітингу, а надалі заборонила проводити подібні акції та залякувала громадськість. Через дії, про які йшлося,  владі не вдалося створити фронт у Вінниці, Києві, Хмельницькому.
Незважаючи на контрзаходи влади, діячі УГС не відступали від ідеї створити масову українську громадську організацію. У виданому 27 жовтня 1988 р. для членів УГС «Обіжчику» №1 ставилися завдання: «Якщо в деяких областях чи містах вдасться створити загальні організації типу народного чи демократичного фронту, ми обов’язково повинні до них входити, бодай як конструктивна опозиція». Наголошувалося, що Декларація принципів УГС і є, по суті, програмою Народного фронту. Тому члени Спілки намагалися створювати об’єднання саме на основі програми УГС [11]. В. Чорновіл постійно повторював, що програма УГС аналогічна, часом до буквальних збігів, із програмами народних фронтів Латвії, Естонії, Литви, які з’явилися на місяць пізніше від оприлюднення Декларації принципів УГС [7].
Актуалізована львівськими мітингами ідея створення Демократичного фронту набула нової сили після проведення в республіках Балтії установчих конференцій народних фронтів. В Україні до справи прилучилася Спілка письменників України. У несприятливих політичних реаліях для формування організації письменники вибрали тактику компромісів із владою, погодилися на визнання керівної ролі компартії у програмі майбутнього Народного руху. Назву «Народний рух» також вибрали з урахуванням суспільно-політичної ситуації та психологічних настроїв населення, вважаючи, що назва «фронт» більш нагадувала розмежування, конфронтацію. В.Чорновіл та інші провідні члени УГС спочатк...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet