головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2005   Число: #2(15)
пошук по сайту
Нова хрестоматія української літератури ХХ століття
Автор: Жовта Ірина
Прес-центр МОН

Нова хрестоматія української літератури ХХ століття

В ній подано повну картину української поезії, прози, драматургії ХХ століття. Автори відмовилися від «звичайної» для багатьох таких видань періодизації історії і літератури, що лишилася нам у спадок від радянських часів. Новинкою в хрестоматії є й те, що крім творів і загальних статей про письменників, тут вміщено критичні статті, причому іноді полярні за змістом і оцінкою. Ще одну особливість хрестоматії відзначив на презентації віце-прем’єр-міністр України Микола Томенко: «Приємно, що тут більше лірики і романтизму. Трошки більше, ніж національної ідеї. Бо раніше акцентувалася увага на соціальному сегменті української літератури, потім на національному, і трохи забували про її глибину, романтизм і ліричність. Це дуже важливо, особливо для молодих людей, щоб вони не лише мали повагу до історії, до літератури, а й усе таки відчували глибину мови і почуттів».
Ідея створення хрестоматії, за словами директора Інституту українознавства Петра Кононенка, виникла під час поїздок по Україні разом з академіком, відомим ученим в Україні і в українській діаспорі Євгеном Федоренком. Дослідники постійно стикалися з тим, що в школах не вистачає підручників, а ті, які є, часто «за змістом не є українознавчими, а часом навіть мають й антиукраїнський характер», зазначив Петро Петрович. Хрестоматію видано в рамках спільного українсько-американського проекту за фінансової підтримки Шкільної Ради США, які й очолює Євген Федоренко. Він і Петро Кононенко стали упорядниками видання.
– Українська школа чекала такої книжки, – зазначив на презентації міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко. – Книжка, яку із задоволенням буде використовувати і науковець, і викладач, і вчитель, і студент, і обов’язково учень, заради якого вона й випускалася.
«Хрестоматію української літератури для учнів 10 – 11 класів» отримають кожна із 21300 українських шкіл, педагогічні університети і педучилища, повідомив міністр освіти і науки, якому видавці вручили сертифікат на передачу 27,2 тисячі книжок. Станіслав Ніколаєнко пожалкував, що школи отримають лише по одній книжці, а «їм би хоч б по десятку».
Водночас Микола Томенко повідомив, що нині переглядається процедура державної підтримки соціально значущих видань. «Пріоритет – українській класиці, – зазначає віце-прем’єр. – Бо поки в кожній книгарні не буде на вибір української класичної літератури, немає про що говорити. Далі – довідники, словники, енциклопедії». Не лишаться поза увагою уряду наукові й літературні українські журнали, яким конче потрібна державна підтримка. Микола Володимирович наголосив, що буде зупинено практику «видання масовими накладами двотомників віце-прем’єрів, монографій державних діячів за рахунок державних коштів». Також віце-прем’єр сподівається, що під час перегляду результатів поконання бюджету в другому кварталі буде збільшено кошти на підтримку української книжки. Поки що в головному державному кошторисі для цього закладено 20 мільйонів гривень.

Стаття передрукована з газети «Освіта України» №33, 6 травня 2005 року.

...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet