головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2012   Число: #2(43)
пошук по сайту
Суспільно конфліктні теми історії України у Вікіпедії українською мовою та її русинським варіантом
Автор: Чирков Олег
науковий співробітник відділу української етнології НДІУ.
Суспільно конфліктні теми історії України у Вікіпедії українською мовою та її русинським варіантом

Понад 20 років тому розпалася світова соціалістична система і її осердя – СРСР. У колишніх соціалістичних країнах, а серед них і в Україні, з’явилися якісно нові умови розвитку самостійного національного бачення власної історії й загальносвітового історичного процесу. У більшості колишніх соціалістичних сусідніх з Україною суспільств засадничі підходи до розуміння і висвітлення історії зазнали докорінних змін досить швидко, у другій половині 1980-х років. Але сучасне українське суспільство досі не має усталеного бачення ні свого минулого, ні свого майбутнього. Залежність нашого майбутнього від нашого минулого, від того, як ми до нього ставимося, є великою. Навіть сам процес вироблення стратегії національного розвитку зумовлений суспільно-історичним розвитком на попередніх етапах.
Відхід українського уламка СРСР від накинутих і усталених у комуністичну епоху історичних концепцій та схем, оцінок історичних подій до вільних, конкуруючих інтерпретацій і вироблення нової, плюралістичної національної картини всесвітньо-історичного процесу і власної історії в ньому відбуваються надто болісно, складно, повільніше, ніж у більшості інших колишніх соціалістичних (комуністичних) суспільств. Одним із чинників, ускладнюючих ці процеси, є дезінформуючий, дезорієнтуючий вплив Російської Федерації на свідомість значної частини українського суспільства, найбільше у Криму.
Історична свідомість різних груп українства проявляється в політичному житті, у конкуренції за вплив на решту суспільства через інфраструктуру виховання й освіти, засоби масової інформації, мистецтво, церкву тощо. У Державному стандарті базової й повної загальної середньої освіти (затвердженому Кабінетом Міністрів України 23 листопада 2011 р.) визначено мету шкільної історичної освіти: «формування в учнів ідентичності та почуття власної гідності у результаті осмислення соціального та морального досвіду минулих поколінь, розуміння історії і культури України в контексті історичного процесу» [8]. У розділі «III. Освітня галузь. Суспільствознавство» серед позицій, де перелічено те, що має забезпечити суспільству історичний компонент шкільної освіти, є така: «…вміння представляти обґрунтовані та структуровані знання з історії, власне розуміння історії з використанням відповідного понятійного апарату та виважено розглядати контраверсійні і суперечливі теми» [8].
Сучасний світ швидко змінюється. За останні десятиліття з’явилися принципово нові форми створення, зберігання і поширення інформації, зокрема історичних знань, де також відбуваються змагання між різними інтерпретаціями минулого України й українців. Вікіпедія англійською мовою – проект створення відкритої енциклопедії самими користувачами – запрацювала на початку ХХІ ст. [2]. Завдяки ентузіазму користувачів вона стала популярним ресурсом і швидко розросталася. Згодом Вікіпедія перетворилася на багатомовну енциклопедію. Тепер у 285 мовних її сегментах налічується (10.05.2012 р.) понад 21,9 млн. статей серед 83,05 млн. сторінок (в усіх просторах назв) та зареєстровано 34,4 млн. користувачів [4].
Сегмент Вікіпедії українською мовою (сектор, розділ)1 офіційно активовано 4 квітня 2004 р. з 1 тис. статей. Через 4 р. (28.03. 2008) в українській Вікіпедії з’явилася 100-тисячна стаття, потім, через 2 р., (7.04.2010) – 200-тисячна, ще через 15 місяців – 300-тисячна. 10 травня 2012 р. українська Вікіпедія мала 133 623 зареєстрованих користувачі (26 місце), 1 992 з них були активними, містила 1 млн. 173 тис. сторінок (в усіх просторах назв), з яких 382,6 тис. були статтями (14 місце серед усіх мовних сегментів), що зазнали 9 млн. 677 тис. редагувань [4].
Найбільшими за кількістю статей мовними розділами Вікіпедії навесні 2012 р. є англійський, німецький та французький [4]. Серед мовних груп у першій двадцятці найнаповненіших мовних сегментів Вікіпедії найкраще представлено романську (5 мовами), германську та слов’янську (по 4 мови кожна). Певна частина мовних сегментів робиться мікромовами, діалектами, історичними чи правописними варіантами тих мов, які вже представлені у Вікіпедії. Це стосується і слов’янських мов, зокрема білоруської, польської, української, яка представлена сучасно...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet