головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2012   Число: #2(43)
пошук по сайту
Спеціальності «українська філологія» у Софійському університеті – 15 років
Автор: Якімова Антоніна
викладач української мови в недільній школі при українсько-болгарському товаристві «Мати-Україна»
(Софія, Болгарія)
Спеціальності «українська філологія» у Софійському університеті – 15 років

Цьогорiчний травень можна справедливо назвати мiсяцем українiстики в Софiйському унiверситетi Святого Климента Охридського в Болгарiї. Так склалося, що з моменту створення цього першого болгарського вищого навчального закладу допомагав його формуванню й становленню вiдомий український вчений, мислитель i полiтик, професор М. Драгоманов, який у 1889–1895 роках очолював кафедру iсторiї у Вищiй школi (так спочатку називався унiверситет). Михайло Драгоманов разом з вiдомим у майбутньому болгарським професором Іваном Шишмановим та Дiмiтром Матовим, випускником Харкiвського унiверситету, заклали, по сутi, основи наукової болгарської україністики у Софiйському унiверситетi, яку гiдно продовжили їхні учнi й послiдовники. Ентузiазм болгарських учених i викладачiв увiнчався створенням у 1996 р. спеціальності «Українська філологія». 
З нагоди 15-ої річниці заснування спеціальності «Українська філологія» викладачі та студенти організували такі заходи:
– круглий стіл «Болгарсько-українські та українсько-болгарські культурні зв’язки в минулому і сьогодні», який відбувся 4 травня 2012 р. у Новiй залі засідань головного корпусу Софійського університету (СУ);
– «Вітер з України»  – читання, присвячені українсько-болгарському перекладу, проводилися 11 травня 2012 р. також у Новiй залі засідань головного корпусу СУ;
– представлення студентів-україністів відбулося 18 травня 2012 р. у кабінеті україністики (Студентське містечко, блок 17).
Урочистостi своєю присутнiстю вшанували Надзвичайний i Повноважний Посол України в Республiцi Болгарiя Микола Балтажи та третій секретар посольства Iрина Козік, декан факультету слов’янських філологій професор Панайот Карагьозов, завідуючий кафедрою слов’янських мов доц. д-р Валентин Гешев, представники української діаспори Антоніна Якімова, Василь Жукiвський.
У своєму виступі М.Балтажи окреслив стан і перспективи розвитку українсько-болгарських відносин, важливою складовою яких є співробітництво в культурно-гуманітарній та науково-освітній сферах. Щиро вiтаючи всiх присутнiх iз 15-річчям україністики в Софiйському унiверситетi, він передав у дар книги українських авторів, словники.
П. Карагьозов, повертаючись до iсторiї створення українського віддiлення, зауважив, що спочатку довелося зiткнутися з неабияким скептицизмом з боку деяких колег щодо реалiзацiї цього задуму, однак сьогоднi українське віддiлення iснує, i вiн задоволений його дiяльнiстю.
Ювілярам надiйшло вiтання i з України – від професорсько-викладацького складу та науковців Національного науково-дослідного інституту українознавства та всесвітньої історії з побажаннями добра і щастя, здобуття нових наукових вершин, під яким підписались Петро Кононенко, Тарас Кононенко, Марина Гримич, Олександр Хоменко, Іван Пасемко.
Випускниця Київського нацiонального університету імені Тараса Шевченка доцент д-р Лідія Терзійська розповiла, як формувалася сучасна україністика в стiнах Софійського університету в 60–90-х роках ХХ ст. За особистий внесок у розвиток болгарської україністики Л. Терзійська нагороджена вiдзнаками України: Георгiївською медаллю «Честь. Слава. Труд» ІV ступеня Мiжнародного академiчного рейтингу популярностi «Золота Фортуна» (2004 р.), Почесною вiдзнакою Мiнiстерства закордонних справ України ІІ ступеня з нагоди 70-рiчного ювiлею вiд дня народження (2010 р.).
Доцент д-р Албена Стаменова поіменно згадала всіх, хто протягом останніх двох десятиліть був причетний до розвитку україністики в провідному вищому навчальному закладі Болгарiї – болгарка Л. Терзійська, кияни Iван Стоянов та Ельза Стоянова, українки Тетяна Дiмiтрова, Валентина Драгулєва, українськi лектори Валентина Червоножко (Київ, 1999), Остап  Слiвiнський (Львiв, 2003), Наталiя Григораш (Львiв, 2006), Лiляна Куртова (Одеса, 2008), Ольга Сорока (Львiв, 2009–2012), болгарка Р. Камберова та інші. До речі, Райна Камберова, яка є представником першого випуску україністів Софійського університету, – автор проекту сайту «Българска украинистика» (www.bgukrainistika.com). Завдяки її зусиллям реалiзувався й другий проект – електронний альманах «Българска украинистика», перше число якого з’явилося у лютому мiсяцi цього року.
У ро...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet