головнановинипошукредакціяконтакти
     Рік: 2012   Число: #2(43)
пошук по сайту
Куди мчить птиця–тройка?
Автор: Дем’янчук Ігор
кандидат технiчних наук
Куди мчить птиця–тройка?


У своїх антиісторичних книжках «Міфи про Росію» професор ІМВ, депутат Держдуми РФ В. Мединський намагається показати її як ідеал «русского міра».
Усупереч історикам (у тому числі й російським) вiн пише, що Росія нікого не завойовувала. «При розширенні Московського царства на схід тамтешні народи, як правило, добровільно входили до складу Росії». Навіть монархічний історик М. Карамзін стверджує, що Іван ІV завойовував народи: «Докази справ жахливих лежали в книгосховищах, а народ протягом віків бачив Казань, Астрахань, Сибір як живі монументи царя–завойовника».

Росiйська iмперiя не така, як iншi?
Найбільше слів автор витратив, щоб обілити Російську імперію, виставити її несхожою на інші імперії. Цитуємо: «Російська імперія створювалася на зовсім інших принципах, ніж європейські колоніальні імперії. У нас просто нема потрібного терміна, щоб дати іншу назву цій інтернаціональній державі». Щось таке, що ні в які ворота не лізе, небачене в історії, і назви навіть придумати не можна. Переспівується стара пісня: розумом не осягнути, аршином не обміряти. «Для євразійців вона відбулася як справжня «сім’я народів», що з’єднує народи, різні за віросповіданням і походженням, але близькі за культурою — від побуту до політичних традицій, за своєю історичною долею». Для росіян ну дуже близькі за культурою (побут, політичні традиції, історія) чеченці, естонці, туркмени, буряти. «Сім’ю народів» приплели сюди, щоб з’явилася функція «старшого брата». «Приєднуючи до себе землі та включаючи в себе народи, Росія ставала гарантом процвітання земель та історичної долі народів».
Автор розцінює як благо для інородців загарбання їх Росією. «Селяни завойованих народів також ставали рівноправними з росіянами, до того ж на жодну «нову» область ніколи не поширювалося кріпосне право». Щоб написати таке, треба було позичити очі у Сірка. Катерина ІІ ввела кріпацтво в Україні, це факт безсумнівний. Якщо професор не читав істориків, то наведемо слова О. Пушкіна, якого він дуже поважає і цитує: «Катерина роздарувала близько мільйона державних селян, тобто вільних хліборобів, і закріпостила вільну Малоросію та польські провінції».
Мединський пише: «Держава наділяла їх [калмиків, башкирів, татар] наділами, гарантувала їм права на землю і пасовища, що особливо важливо було для башкирів». А хiба до завоювання ці народи не мали землі? Або російська держава давала їм наділи у Підмосков’ї?
«Фiлософiя» розширення. Хто править птицею–тройкою?
Мединський пробує обґрунтувати закономірність і законність утворення та розширення імперії шляхом експансії, загарбання чужих земель необхідністю безперервного руху: «Російська імперія розширялася відповідно до логіки неминучого розширення по рівнині, де зупинитися означало загинути. Так само не може зупинитися ямщик у степу ні в літню ніч — загризуть вовки, ні в зимову — замете завірюха, застудить російський мороз. В умовах безкрайніх і малозаселених рівнин тільки у русі може існувати та розвиватися російська птиця–тройка».
Є два зауваження: замість терміну «освоєння», коли чужі землі роблять своїми, краще підходить термін «присвоєння»; Російська імперія розширялася не лише по рівнині, долалися і гори — Урал, Алтай, Сіхоте–Алінь, Кавказ, Тянь–Шань.
Головне заперечення викликає «філософія», якою можуть обґрунтовувати свою агресію й інші країни; наприклад: Китаю не можна зупинятися у просуванні на північний захід, бо замерзне чи загризуть вовки. Рух — це форма існування матерії (і суспільства), але у суспільстві рух має виявлятися не в захопленні чужих територій, а в інших формах. Це — рух до прогресу, до розвитку виробничих сил, культури.
А щодо «Русі–тройки», то Гоголь писав про незрозумілість (безцільність?) її галопу: «Що означає цей, жахом проймаючий, рух?... Русь, куди ти мчиш?». У цьому символі Росії є дуже важливий підтекст, на який у своєму оповіданні звернув увагу В.Шукшин: «А хто ж у тройці?». У тройці шахрай Чічіков, він визначає її курс для досягнення своєї мети. Чи не так і «Русь–тройка» керується людьми, не обмеженими мораллю, може, тому і лякає рух казкового транспортного засобу інші народи та держави. Є ще один привід для жаху, його розгледів А.Блок: російські люди можуть самі потрапити під копита, «під ноги скаж...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet