головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Річка Либідь давня і сучасна: від джерел до гирла
Автор: Чирков Олег
науковий співробітник відділу української етнології НДІУ.
Річка Либідь давня і сучасна: від джерел до гирла

23 жовтня 2012 р. відбулася екскурсія-експедиція в межах території м. Києва за темою «Річка Либідь давня і сучасна: від джерел до гирла за кілька годин», розроблена за результатами експедиційного дослідження «Либідь та її басейн у давнину і сьогодні» (здійсненого у вересні–жовтні 2012 р. О. Чирковим).
Екскурсію здійснено з пізнавальною метою. Учасники здобули нові знання і актуалізували наявні з теми екскурсії. Звернуто увагу на сучасні проблеми збереження і охорони природних об’єктів та створених людиною пам’яток історії і культури.
В екскурсії брали участь співробітники ННДІУВІ. За 3,5 години нами було подолано відстань близько 20 км. Група вирушила з Інституту о 14 год. і закінчила екскурсію о 17 год. 30 хв. біля ст. метро «Видубичі». Пішим ходом пройдено близько 2,5–3 км. Вологість повітря того дня була високою, проте атмосферних опадів не очікувалося. Екскурсанти мали зручний одяг і взуття, були налаштовані на конструктивну пізнавальну діяльність.
Учасникам було запропоновано ознайомитися з історією річки і тих місцевостей, де вона протікає, засвоїти деякі гідрологічні, орографічні, топографічні, топонімічні та інші знання, уважно поглянути на життя Либеді в умовах великого міста з позицій різних наук, з думкою про майбутні покоління киян.
Річки називають судинною системою Землі, а малі річки – її капілярами. Вони відігравали важливу роль у розвитку цивілізації, на чому наголошував у ХІХ ст. Л. Мечников [5]. І хоча Київ стоїть на величному Дніпрі–Славутичі, важливим чинником у житті давнього міста були менші його праві притоки – стариця Дніпра Почайна, життєдайна Глибочиця і, звісно, річка, названа ім’ям легендарної сестри трьох братів-засновників Києва – Либідь.
Про стан Либеді в кінці XVII ст. свідчить розпис Київської округи [4], в якому зазначено, що від Києва до верхів’я річки Либеді 5 верст, річка витікає з байраків та з «ржавцю» і впадає у Дніпро нижче Видубицького монастиря. На Либеді було розташовано 3 млини Софійського, 3 млини Печерського і 1 млин Михайлівського монастирів. У Либідь впадає річка Савка (нині Совка. – О. С.), на якій лежить селище Савка (тепер місцевість Совки. – О. С.) та розташовано 4 млини Софійського монастиря. Про минуле і сучасне Либеді наявна інформація на кількох веб-сайтах, зокрема у статтях українського сегмента Вікіпедії, а також у друкованих виданнях [1]. Так, у статті Вікіпедії «Либідь» повідомляється, що довжина річки становить 17,1 км, площа басейну – 66,2 км2 , висота витоку над рівнем моря – 185 м, висота гирла над рівнем моря – 91,5 м [2].
Весь маршрут екскурсії пролягав у межах басейну річки Либідь і складався з 5 ділянок, з яких три пройдено пішки, а дві подолано на міському транспорті (швидкісний трамвай та міська електричка).
Першу ділянку екскурсійна група пройшла пішим ходом за таким маршрутом: будівля ННДІУВІ (вул. Ісаакяна, 18) – вул. Андрющенка – вул. В’ячеслава Чорновола – Повітрофлотський шляхопровід – вул. Борщагівська – річка Либідь – вул. Борщагівська – вул. Жилянська – зупинка швидкісного трамваю «Площа Перемоги».
Другу ділянку від зупинки трамваю «Площа Перемоги» до зупинки «Польова» група проїхала трамваєм, оглядаючи місцевість у вікно.
Третю ділянку пройдено за таким маршрутом: вул. Маміна-Сибіряка – річка Либідь – вул. Залізнична та притока Либеді з невстановленою назвою (до її виходу на поверхню) – перехід через залізничні колії до парку «Супутник» – уздовж Вершинки до Чоколівського бульвару – залізнична платформа «Караваєві Дачі».
Четверту ділянку (найдовшу) учасники екскурсії проїхали від «Караваєвих Дач» до «Видубичів» міською електричкою.
П’яту ділянку група пройшла так: платформа «Видубичі» – автостанція «Видубичі» – Наддніпрянське шосе до мосту через Либідь – річка Либідь – міст через Либідь для залізниці «Київ – Трипілля – Миронівка» – Наддніпрянське шосе – станція метро «Видубичі».
Упродовж усього маршруту екскурсанти спостерігали міські краєвиди сучасного Києва і залишки незабудованих територій. Річище Либеді та її долину група подивилася на трьох її ділянках: у верхній, середній та нижній частинах басейну.
Долаючи першу ділянку маршруту, екскурсанти побачили суттєво змінений людиною рельєф середньої течії ріки, сучасні транспортні споруди, старі й надсучасні будівлі, зокрема:
1) схи...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet