головнановинипошукредакціяконтакти
пошук по сайту
Якою є українська жінка на світових широтах?
Автор: Вандерлос Наталка
Австралія

Якою є українська жінка на світових широтах?

Союз українок Австралії – це перший вияв організованого українського життя на цьому континенті. На сьогоднішній день СУА складається з 14 відділів, які знаходяться в чотирьох штатах. У кожному з них існує управа, а най вищою надструктурою СУА є Крайова управа. СУА має власний статут та прапор з емблемою святої княгині Ольги. Вона входить до складу Світової федерації українських жіночих організацій, скорочено – СФУЖО.

На українських землях жіночий рух виник ще 1884 р. Організовані жінки України відіграли величезну роль як у культурному, так і в політичному житті, особливо в 1918 – 1921 рр. З приходом більшовиків до влади жіноча організація на території України перестала існувати. На деяких українських землях жіночий рух розвивався й існував до 1939 р.
В Австралії українське жіноче організаційне життя бере початок 1949 р., коли з’явилася українська імміграція. Перша післявоєнна українська імміграція прибула до цієї країни ще 1948 р. Австралія була першою країною, яка 1949 р. дала нагоду українцям виїхати з таборів Німеччини та Австрії разом зі своїми дітьми та батьками, яких австралійський уряд вважав уже непрацездатними і тому потенціальним тягарем для держави.
Слід згадати, що Австралія чотири роки після закінчення Другої світової війни все ще відчувала на собі її наслідки. Тут надзвичайно гостро відчувався брак житлової площі та будівельних матеріалів. Не менш гостро відчувався і брак робочих рук, потрібних для відбудови занедбаного під час військових дій. Отже, уряд Австралії змушений був прийняти більш ліберальний підхід щодо вибору робочої сили, яка аж ніяк не підходила до англосаксонського оточення країни, ізольованої часом та відстанню від інших прогресивних країн світу. Та уряд Австралії мав на меті швидко асимілювати цю робочу силу в англомовного “нового австралійця”.
Проте українська імміграція все ж таки сподівалася, що уряд Австралії, відкривши шлях до цієї країни, дасть їм змогу вільно і спокійно жити своїм національним життям, щонайдальше від впливу та загрози російсько-комуністичного шовінізму. Але дійсність швидко звела нанівець такі сподівання. Свідома українська імміграція дуже швидко збагнула, що в цій країні комуністична доктрина сталінського типу знайшла собі вельми плідний ґрунт. Тут іммігранти зустрілися віч-на-віч з відверто вороже настроєним населенням. Відразу з’явилася потреба інформувати австралійський люд про Україну й українців, за що вони взялися з великим ентузіазмом.
Тепер звернемо нашу увагу на українських іммігрантів, які перебували у так званих переходових родинних таборах. Чоловіків відразу ж було відіслано до інших таборів, часто за сотні миль від їхніх родин. У тих далеких таборах чоловіки відробляли свої дворічні контракти.
Залишившись з дітьми в чужому оточенні, у чужій країні, без знання мови та звичаїв, українська жінка, за якою стоїть тисячолітня, історичними обставинами обумовлена традиція Берегині родини – цього мікрокосму, з якого складалися племена, а згодом і народ – відчуває небезпеку асиміляції та стає на сторожі своєї родини, рідної мови, рідних традицій, звичаїв та рідної віри; одночасно і на сторожі всього українського суспільства, яке знайшло собі тут пристановище.
Відчуваючи на собі тягар відповідальності за майбутнє, передовсім за своїх дітей, українські свідомі жінки з перших же днів перебування в таборах почали організовуватися. І перший вияв такого організованого жіночого руху під назвою Об’єднання українських жінок мав свої початки в родинному таборі міста Коври в Новому Південному Велзі. Тут перебувало багато жінок з дітьми; були сприятливі умови для організованого життя – просторі зали, в яких можна було збиратися; добре харчування; прихильна таборова управа. Тут же знайшлася свідома й досвідчена українка, магістр Ірина Пеленська, яка організувала українське життя на австралійській землі. Тут, у місті Ковра 13.09.1949 р. було засновано перший жіночий гурток, прийнято тимчасовий статут та вибрана управа.
Швидкість та компетентність, з якими цей гурток запрацював, вказували не тільки на неабиякий організаційний хист голови першої в Австралії української організації, не тільки на ентузіазм свідомого українського жіноцтва, а й на органічну потребу спілкуватися рідною мовою в цьому чужому оточенні, навчати своїх дітей рідно...


Звернутися до повного тексту статті  |  Звернутися до версії для друку

Скачати файл в форматі PDF
Оцінка змісту статті:
Ваша суспільна належність:
Архів
Новини
Увага! Щоби дізнатися, які статті з'являться наступного тижня, натисни тут.
Опитування
Як Ви оцінюєте наш сайт?LiveInternet